Kojení

Kojení

Proč kojit? Odpověď je jednoduchá: jedná se o nejlepší a nejzdravější výživu vašeho dítěte. Mateřské mléko je pro dítě snadno stravitelné, je plné vitamínů a dodá vašemu miminku i potřebné obranné látky. Kojit byste měla alespoň do 6. měsíce věku, ale lepší je prodloužit dobu kojení tak do jednoho roku. Jak dlouho budete kojit je ale jen na vás.

 

Jak často kojit? U zdravého kojence by se měl počet kojení pohybovat kolem sedmi za den. U nedonošených dětí a dětí celkově slabších se počet kojení navyšuje na osm až deset. Toho číslo počítá i s nočním kojením. Mezi dvěma kojeními je třeba dodržovat pauzu. Její délka je závislá na stáří ale i váze dítěte. Neměla by být kratší než dvě hodiny a přesáhnout čtyři hodiny. V noci je samozřejmě možné pauzu udělat delší. Nemusíte se ale bát, že byste po celou dobu kojení musela neustále nastavovat budík – zhruba po šesti týdnech si dítě na tento interval zvykne a samo se bude ozývat. Ne každé zakníknutí vašeho miminka však znamená, že chce pít. Jako maminka se brzy naučíte rozeznávat jednotlivé druhé pláče.

 

Jak dlouhá má být doba kojení? Neměla by přesáhnout dvacet minut. Maximum mléka dítě většinou vypije během prvních deseti minut kojení a po té může usnout. V takovém případě je doporučováno miminku prs odebrat, nechat jej odříhnout a případně dítě ještě opětovně přiložit k prsu. Jako dobrá metoda pro odebrání dítěte od prsu se doporučuje stisknout mu jemně nosík, čímž jej donutíte, aby se nadechlo pusinkou. Miminko totiž může prs držet velmi silně a toto je nejšetrnější způsob. Často se také ještě radí vsunout dítku do úst malíček, u této metody si ale musíte dát pozor, abyste nehtem nezranila dítě v pusince a mít dobře umyté ruce, aby, ještě ne příliš odolný, imunitní systém dítěte nenarušily nějaké bakterie.

Kojíte? Prohlédněte si naši nabídku odsávaček, nabízíme produkty světových značek za příznivé ceny.