DOPRAVA
ZDARMA

k nákupu
nad 4000 Kč

K dopravě zdarma chybí 4000 Kč

Zdravá výživa dětí

Potravinový trh je přesycen a občas máme problém vybrat vhodné jídlo i sami pro sebe. Většina z nás si příliš neláme hlavu se složením potravin, ať už z nedostatku času nebo proto, že nás to jednoduše nezajímá. Nicméně současným trendem je složení sledovat, kupovat lokální výrobky, a především potraviny bez zbytečného množství „éček“. Jestli si toto budete hlídat u potravin, které kupujete pro sebe, je na vás, ale určitě byste si na složení měli dát pozor u potravin pro děti. Jejich vyvíjející se tělíčka potřebují správné živiny a minimum těch, které pro ně dobré nejsou.

 

Na které potraviny si tedy dávat pozor? Rozhodně se vyhýbejte potravinám s “éčky”. U většiny z nich sice nebyla prokázána jejich škodlivost, na druhé straně ale ani prospěšnost. U malého dítěte může velká část z nich vyvolávat alergie. Příkladem nevhodných „éček“ jsou potravinářská barviva jako E110 (potravinářská žluť) nebo  E120 (karmíny, které se používají pro dodání červené barvy). Tyto emulátory najdeme často ve sladkostech, ale pro dodání barvy se přidávají i do zdánlivě zdravých potravin, třeba do jogurtů. U dětí mohou tato barviva vyvolávat právě výše zmíněné alergie, některé jsou ale přímo zdraví škodlivé. Mnoho dalších zákeřných „éček“ najdete třeba mezi konzervanty. Na internetu můžete najít šikovné webové stránky, které vám pomohou se mezi „éčky“ zorientovat.

Další přísadou, kterou by děti měly konzumovat jen ve velmi omezeném množství, je sůl. Minimálně do jednoho roku je vhodné dětem jídlo vůbec nesolit a i pak vynechejte potraviny, ve kterých je soli příliš, především uzeniny, ale i zdravě se tvářící tavené sýry. Při jejich výrobě se užívá velké množství tavicích solí, které jsou nezdravé, a také sýr v této podobě dítěti nic nedá, vápník se totiž naváže na tavicí sůl a pro tělo se stane nevyužitelným.

 

Sladkosti samozřejmě zdravé nejsou, ale děti je mají tak rády, že jim je jen těžko zakážete. Raději se ale nenechte ovlivnit reklamou na „plné sklenice mléka“ a pozorně prostudujte složení. Vůbec nejlepší bude co nejvíc kupovaných sladkostí nahradit ovocem nebo třeba doma upečenou buchtou.

 

Na druhou stranu ani nic nepřehánějte. Od jednoho roku života se dítě může začít seznamovat se stravou dospělých. Není dobré snažit se ho uchránit od všech alergenů, se kterými by se mohlo potkat. Hlídejte spíš, aby každé jídlo bylo plnohodnotné a mělo správně vyvážený poměr živin.

 

Chcete dbát na správnou výživu svého dítěte? Místo čokolády mu nakrájejte jablíčko a dejte mu jej v jedné z našich krásných misek – jídlo jej bude hned více bavit.

Vytisknout

DoporučujemeKontaktujte nás

  • Bambilon
  • Vendryně 442, 739 94 Vendryně
  •  
  • (+420) 728 355 665

Odebírejte akční nabídky

Máte zájem o zasílání novinek týkajících se
našeho webu www.bambilon.cz? Informujte
se díky e-mailovému newsletteru jako první.

 

Klikněte v detailu produktu na

a přidejte si ho do svého nákupního seznamu